Uroczystości

Uroczystość religijno-patriotyczna w hołdzie

gen. St. Sojczyńskiemu „Warszyc”- bohater wyklęty

19.02.2015

Uroczystość poświęcona gen. Stanisławowi Sojczyńskiemu „Warszyc” rozpoczęła się w sali multimedialnej gdzie zgromadzeni mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną przygotowaną specjalnie na tę okazję przez Łukasza Głowackiego. Pokaz został wyświetlony na 37 metrowym panoramicznym ekranie, który mieści się pod łódzką archikatedrą. Następnie wygłosili swoje wykłady: Tadeusz M. Płużański (historyk, autor bestselerowej książki „Bestie”, prezes Fundacji „Łączka”), dr. Piotr A. Nowakowski (archeolog UŁ, kierujący pracami archeologiczno-ekshumacyjnymi na Brusie) oraz dr. Tomasz Toborek (pracownik łódzkiego oddziału IPN, autor publikacji o „Warszycu”). Głównym punktem uroczystości była Msza Święta, odprawiona przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Msza Św. z oprawą wojskową rozpoczęła się od występu młodzieży z Zespołu Szkół nr 7 przy ul. Minerskiej, następnie przybyłych przywitał kpt. Jerzy Włodzimierz Stawski ps. „Lubicz” weteran Armii Krajowej i KWP „Warszyca”. W trakcie uroczystości arcybiskup Marek Jędraszewski metropolita łódzki mówił: „Polska potrzebowała właśnie takich synów i córek niezłomnych, aż do końca i mających nadzieję wbrew nadziei.” Msza zakończyła się Apelem Poległych, po którym odbył się koncert zespołu Forteca.

Święto Niepodległości 2014r.

11.11.2014

Dziękujemy wszystkim za odwiedzenie naszego schronu w dniu tak ważnym dla każdego Polaka. Dzisiaj można było obejrzeć wystawę mundurów WP i zobaczyć jak zmieniają się na przestrzeni czasu. Niemałą sensację wzbudził Husarz w pełnym rynsztunku. Natomiast w lesie natknąć się można było na dziwnych ludzi w mundurach. Nie zabrakło również prezentacji multimedialnych.

Uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą na Brusie

09.11.2014

Uroczyste złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary dwóch systemów totalitarnych Poligon Łódź-Brus. Serdeczne podziękowania dla władz miasta Łodzi za zorganizowanie uroczystości.
Wyjątkowymi gośćmi byli Tadeusz Krzemiński-syn Władysława jednej z zidentyfikowanych ofiar zbrodni zbrodni oraz Krzysztof Fisiak wnuk Antoniego Fisiaka Wójta gminy Brus w latach 1927-1939.

zdj. Anna Rogala

Nocny marsz śladami historii

8.11.2014

Niesamowita lekcja historii – marsz po poligonie, najpierw szlakiem śmierci, potem nad grobami tych, których tam rozstrzeliwano aż po schron na Brusie. Milczenie, cisza, niekiedy przejmująca. Pochodnie, wystrzały, rekonstrukcje. Opowieść o kpt. Sojczyńskim „Warszycu”, którego grobu nadal tu szukają archeolodzy… Warto było tak spędzić ten wieczór. I razem z kilkudziesięcioma osobami, głównie młodymi, cofnąć się do tamtych strasznych czasów. I uświadomić sobie, ale tak namacalnie, że jest w Łodzi takie miejsce – zapomniane, ale tez odkrywane. Że jest to cmentarzysko, które nie wiadomo co jeszcze kryje…
Dziękujemy za pomoc Zielonej Łodzi, Batalion Tomaszów Michał Stec, Harcerska drużyna wodna, Dr Piotr.A Nowakowski-Uniwersytet Łódzki, Magdalena Nowak- Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi

Tekst Anna Skopińska zdjęcia Anna Skopińska, Jacek Bombolewski

Odsłonięcie tablicy poświęconej zamordowanym na Poligonie Brus

14.10.2014

Zdjęcia Janka

Święto Wojska Polskiego

15.08.2014

Odwiedziło nas mnóstwo gości, w tym niespodziewanie odwiedził nas kpt. Jerzy Włodzimierz Stawski ps. Lubicz, jeden z ostatnich żyjących żołnierzy kpt. Stanisława Sojczyńskiego ps.Warszyc. Dzięki niemu mogliśmy wysłuchać opowieści na żywo o historii, która nas tak pasjonuje.  Specjalne podziękowania dla 13. Kompania Rozpoznawczo-Szturmowej za super zorganizowaną strzelnicę i huśtawkę.

Święto Łodzi

26-27.07.2014

Dziękujemy wszystkim za kolejne bardzo udane spotkanie.Tym razem wspólnie pokonaliśmy trudy kolejnego Rajdu,odwiedziliśmy Zajezdnię,gdzie samochód strażacki wzbudził niemałe zainteresowanie,i tradycyjnie cofnęliśmy się w czasie w naszym schronie
Dziękujemy też za tłumne odwiedzenie wystawy w ZOO poświęconej zwierzętom na służbie.Dziś także wspierała nas Straż Miejska ze swoją dzielną sunią-dziękujemy !

Dzień Dziecka

31.05-01.06.2014

W sobotę skorzystaliśmy z zaproszenia Sekcji Konnej Straży Miejskiej, która obchodziła 20-sto lecie powstania i wzięliśmy udział w pikniku Bezpieczne Dzieci-Szczęśliwe Dzieci, który odbył się w Arturówku. Natomiast w niedzielę na schronie przygotowaliśmy wiele atrakcji dla dzieci, które oprócz zwiedzania mogły poszukiwać skarbów wykrywaczem metali, postrzelać na strzelnicy, obejrzeć film i prezentację o naszym ulubieńcu Kapralu Wojtku Misiu, wziąć udział w konkursach np. wiedzy o II wojnie światowej, kolorowaniu Misia Wojtka, przeciąganiu liny i wielu innych. Każde dziecko otrzymało lizaki, a wielu opuściło nas z dyplomami i pluszowymi misiami. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Noc Muzeów na Brusie

17.05.2014

Pierwsza Noc Muzeum w której wzięliśmy udział już za nami. Dziękujemy wszystkim, którzy nas odwiedzili. Zainteresowanie było ogromne i aby zwiedzić nasz obiekt trzeba było odstać w kolejce nawet godzinę. Miłą niespodziankę sprawił nam zespół Forteca, który odwiedził nasz schron. Uruchomiona zastała linia tramwajowa M2 którą można było do nas dojechać. Dziękujemy i zapraszamy ponownie.

Majówka na Brusie

1-4.05.2014r.

Jak zwykle ku naszej wielkiej radości zwiedzających na schronie nie zabrakło, odwiedziło nas naprawdę dużo osób i to nie tylko z Łodzi i okolic. Wśród naszych gości znalazło się także kilka osób, które postanowiły oddać nam pamiątki swoje, jak i po swoich bliskich. Od razu zostały one wystawione w gablotach wzbogacając nasze zbiory eksponatów i często wzruszając nas historią o ich właścicielach. Bardzo serdecznie dziękujemy. Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyła się prezentacja multimedialna pt. „Wojna Kobiet” oraz wystawa „Usłysz!!! Krzyk z głębi ziemi!” poświęcona ofiarom dwóch reżimów. Ponadto 3 maja mimo padającego deszczu punktualnie o godzinie 10.00 wyruszył III rajd pieszy szlakiem schronów. Towarzyszyła nam ekipa Łódzkich Wiadomości Dnia. Tegoroczna majówka została przez nas ochrzczona „bombową” i to nie bez powodu. Podczas przygotowań lasku obok schronu do badań archeologiczno-ekshumacyjnych został odkryty niemiecki pocisk przeciwpancerny. Pocisk został zabezpieczony i zostanie zdetonowany przez saperów z Tomaszowa Mazowieckiego.

majowka

 

 

 

 

 

Otwarcie wystawy „Usłysz!!! Krzyk z głębi ziemi!”
i II Rajd Pieszy Szlakiem Schronów na Brusie

5.04.2014r.

Kompanja Brus i Zielona Łódź zorganizowały w sobotę 5 kwietnia pieszą wycieczkę szlakiem łódzkich schronów i fortyfikacji na Brusie. Wycieczka przez dawne tereny wojskowe na Brusie zakończyły się zwiedzaniem schronu przeciwlotniczego z 1937 roku zlokalizowanego przy ulicy Konstantynowskiej 98. Tego dnia została również otwarta wystawa -poświęcona ofiarom dwóch reżimów pt. „Usłysz!!! Krzyk z głębi ziemi!”.

 

Dzień Żołnierzy Wyklętych

1-2.03.2014r.

Dziękujemy wszystkim za obecność w dniu Święta Żołnierzy Wyklętych. Dzięki zaangażowaniu wielu osób możliwe było stworzenie 1 po wojnie na tym terenie Mszy Polowej oraz przyjęcie dwóch rajdów pieszych, oby więcej takich imprez.

 

 

Komentarze są wyłączone.